NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ – 25 marca 2018

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Przesłanie Niedzieli Palmowej, czyli niedzieli Męki Pańskiej, można streścić w dwóch słowach: hosanna i ukrzyżuj Go! Ukazują one postawę ludzi wobec Chrystusa. Najpierw oddają Mu hołd, a potem pragną Jego śmierci. Rozpoczynając Wielki Tydzień, starajmy się nie pozostawać obojętni na wydarzenia, które będziemy na nowo przeżywali i uobecniali w liturgii.

 2. Dzisiaj, ostatnie w tym roku, nabożeństwo gorzkich żali o godz. 9.00.

 3. W Wielki Czwartek w naszej, płockiej, katedrze biskup ordynariusz wraz z kapłanami podczas uroczystej Mszy Świętej o godz. 10.00 dokona poświęcenia oleju krzyżma do sprawowania sakramentów świętych: chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich i oleju chorych do namaszczenia chorych.

 4. Od czwartkowego wieczoru rozpoczyna się obchód Triduum Paschalnego. Zapraszam na Mszę Wieczerzy Pańskiej – pamiątkę Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa – o godz.17. 00, a następnie na adoracyjne czuwanie z Panem Jezusem do godz. 20.00.

 5. W Wielki Piątek – w dzień męki i śmierci Zbawiciela na krzyżu – o godz.17.00 będziemy sprawowali liturgię Męki Pańskiej z uczczeniem krzyża i Komunią św. Po jej zakończeniu, zgodnie ze staropolską tradycją, będziemy czuwać przy Grobie Pańskim do godz. 21.30.

 6. W Wielką Sobotę, przynosząc do pobłogosławienia pokarmy na stół wielkanocny, pamiętajmy, aby choć na chwilę zatrzymać się i w duchu podziękować Panu Jezusowi złożonemu do grobu za dzieło odkupienia. Błogosławieństwo pokarmów o godz. 10.00 – 12.00 – 13.00 -14.00 i 18.30.

 7. W Wielką Sobotę mieszkańcy poszczególnych miejscowości będą trwać na adoracji przy Grobie Pańskim. Program adoracji jest umieszczony na stronie internetowej parafii i w kruchcie kościoła.

 8. Uroczystości Wigilii Paschalnej rozpoczniemy o godz. 17.00 od poświęcenia ognia i zapalenia świecy paschalnej przed kościołem. Podczas liturgii odnowimy przyrzeczenia chrzcielne i z radością ogłosimy zmartwychwstanie Pana Jezusa. Liturgię dopełni w niedzielny poranek o godz. 6.00 radosna procesja rezurekcyjna. Kolejne Msze Święte w  Niedzielę wielkanocną będą sprawowane o godz. 10.45 i 16.00. Triduum Paschalne trwa do niedzielnego wieczoru. W poniedziałek wielkanocny porządek Mszy Świętych jak w każdą niedzielę: godz. 9.00 – 10.45 – 16.00.

 9. Od Wielkiego Piątku rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Wspólnotowo będziemy modlić się o godz. 20.00 (piątek i sobota), w pozostałe dni przed Mszą Świętą wieczorową.

 10. Tylko z oczyszczonym sercem można w pełni przeżywać pamiątkę zbawczych tajemnic: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, dlatego zachęcam do skorzystania z sakramentu pokuty. Spowiadać będziemy w sobotę w czasie święcenia pokarmów i wieczorem od godz. 20.30 – 21.30.

 11. W sobotę, od godz. 10.00 – 16.00, przy Grobie Pana Jezusa będzie adorować  Młodzieżowa  Drużyna Pożarnicza ze Smardzewa. Od godz. 17.00 zapraszam do adoracji strażaków z: Kępy, Milewa, Słoszewa Kolonii i Smardzewa. Na rezurekcję zapraszam asystę procesyjną. 

 12. W tym roku ze względu na Wielki Tydzień uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzień Świętości Życia został przeniesiony na 9 kwietnia.

 13. Jutro ze względu na wspomnienie Dobrego Łotra otaczamy modlitwą więźniów, którzy pragną odpokutować za swoje winy.

 14. Do sakramentu małżeństwa przygotowują się następujące osoby: Daniel Święcki, wdowiec zam. Milewo i Henryka Karpińska, wdowa zam. Milewo. Zap. I.

 15. W minioną sobotę, 24 marca, odbył się pogrzeb + Longiny Świderskiej ze Smardzewa, która przeżyła 74 lata. Od uczestników pogrzebu będzie odprawionych 14 Mszy Świętych, w tym zamiast kwiatów: 2 intencje od mieszkańców Smardzewo Spółdzielnia, 1 int. od koleżanek zmarłej i 1 od członkiń Koła Różańcowego ze Smardzewa.

 16. Zachęcam do nabycia prasy katolickiej.

 17. Niech Chrystus, nasz Zbawiciel, błogosławi solenizantom i jubilatom Wielkiego Tygodnia.