DWUDZIESTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU – 14 sierpnia 2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dziś kolejna wakacyjna niedziela, w kalendarzu liturgicznym dwudziesta niedziela zwykła w ciągu roku. Zwracamy się w modlitwie do Boga, abyśmy miłując Go we wszystkim i ponad wszystko, otrzymali obiecane dziedzictwo, które przewyższa wszelkie pragnienia (kolekta mszalna). Niech moc Pana płynąca z tajemnicy Eucharystii umacnia nas na drogach codziennych obowiązków.
  2. Jutro, 15 sierpnia, uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wiara w to, że Maryja po ziemskim życiu została z ciałem i duszą wzięta do nieba, istniała już w pierwotnym Kościele. Oficjalnie sformułował ją papież Pius XII dogmatem w 1950 roku. Msze Święte w naszej świątyni tego dnia o godz. 9.00 – 12.00 – 17.00. Nasza parafia przeżywa uroczystość odpustową – Wniebowzięcie NMP. Kazania na wszystkich Mszach Świętych będzie głosił ks. dr Jarosław Tomaszewski. Szczegółowy program jest zamieszczony na stronie internetowej  parafii i w kruchcie kościoła.
  3. W polskiej tradycji jutrzejsza uroczystość nosi nazwę święta Matki Bożej Zielnej. Maryja jest najpiękniejszym kwiatem ludzkości. Tego dnia błogosławione są bukiety kwiatów, ziół i warzyw. W ten sposób będziemy dziękowali Bogu za pierwsze tegoroczne zbiory i owoce ziemi.
  4. Jutro przypada również kolejna rocznica Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, tak zwanego Cudu nad Wisłą. Polacy odnieśli wówczas wielkie zwycięstwo w walce z wojskami bolszewickimi. Ten dzień obchodzony jest także jako Święto Wojska Polskiego.
  5. Panu Bogdanowi Szcześniewskiemu dziękuję za zamontowanie tablicy w kruchcie kościoła. Państwu Danucie i Henrykowi Królom dziękuję za parce przy pielęgnowaniu krzewów przy kościele i plebanii. Państwu Bernardzie i Wiesławowi Gierkowskim dziękuję za pielęgnowanie kwiatów przy kościele. Panu Krzysztofowi Morawskiemu dziękuję za skoszenie trawy na działkach parafialnych. Pani Bożenie Chojnackiej dziękuję za pomoc przy pracach w kościele.
  6.  17 i 18 sierpnia (środa i czwartek) planujemy wyjazd autokarem na Podlasie. Trasa pielgrzymki: Białystok, Kruszyniany (Meczet – świątynia muzułmańska), Supraśł (Monastyr – klasztor prawosławny), Sokółka (miejsce, gdzie w 2008 roku dokonał się cud eucharystyczny), Różanystok (Sanktuarium maryjne, którym opiekują się księża salezjanie) i inne miejsca. Wyjazd ze Smardzewa 17 sierpnia (środa) o godz. 6.00.  O godz. 5.30  Msza Święta w kościele w Smardzewie.  
  7. Zachęcam do nabycia prasy katolickiej. Zachęcam do nabycia prasy katolickiej.
  8. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy wzrastania w wierze, nadziei i miłości oraz nieustannego trwania przy Chrystusie i nieustannej opieki Maryi Wniebowziętej.

W tym tygodniu patronują nam:                                                                                                                                                                    – środa, 17 sierpnia – Święty Jacek, (1200-1257), prezbiter, dominikanin, gorliwy misjonarz, wielki czciciel Matki Bożej; – sobota, 20 sierpnia – Święty Bernard, (1090-1153), opat cysterski z Clairvaux we Francji,  doktor Kościoła.