OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
- Dzisiejsza – już czwarta niedziela Wielkiego Postu – różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. Widzimy to nawet w zmianie postnego fioletu na różowy kolor szat liturgicznych. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku.
- Wielki Post, który obecnie przeżywamy, to wyjątkowa okazja do nawrócenia, do odnowienia naszej przyjaźni z Bogiem. Kontekst w jakim przeżywamy obecny Wielki Post nie sprzyja radości, ktoś powie. Bardzo wiele osób zakażonych koronawirusem przebywa w szpitalach, inni są izolowani na kilkanaście dni. Wszyscy przeżywamy różne niedogodności każdego dnia. Jest również lęk, że możemy być zarażeni lub ktoś z naszej rodziny, znajomych. Być radosnym w takiej sytuacji, oczywiście nawet w znaczeniu ewangelicznym, nie jest łatwo. Jest to dla nas, szczególnie ludzi wierzących, sprawdzian naszej wiary, zaufania Panu Bogu, powierzenia Mu siebie, osób nam bliskich. Ktoś w rozmowie telefonicznej (rozmowa dotyczyła obecnej sytuacji) powiedział mi: dobrze, że mamy wiarę w Boga, to wielki dar. Zachęcam parafian i wszystkich czcicieli Matki Bożej Smardzewskiej do gorliwej modlitwy, szczególnie różańcowej o godz. 20.30. Niech cała rodzina modli się w tym czasie do Boga przez pośrednictwo Maryi o ustanie epidemii koronawirusa w naszej ojczyźnie i na całym świecie. Prośmy o światło Ducha Świętego i mądre decyzje dla rządzących w naszym kraju. Szczególną troską modlitewną otoczmy chorych, ich rodziny oraz wszystkich, którzy poświęcają się służąc chorym: lekarzy, pielęgniarki i wszystkie osoby posługujące chorym. Módlmy się również za wszystkich, którzy w różnych miejscach pracują, aby inni mogli być obsłużeni. Pamiętajmy też w modlitwie o zmarłych i ich bliskich, którzy cierpią z powodu śmierci osób, które kochali, znali. Ja również codziennie modlę się na różańcu w w/w intencjach przed obrazem Pani Smardzewskiej
- W naszym kościele, codziennie w dni powszednie, jest sprawowana Msza Święta o godz. 16.00. Przed Eucharystią jest możliwość korzystania z sakramentu pokuty, zachęcam. W niedziele są sprawowane Msze Święte o godz. 9.00 – 10.45 – 16.00. Na każdej Mszy Świętej nie może być więcej niż 50 osób, zgodnie z zarządzeniem władz państwowych. Ci, którzy pozostają w domach niech korzystają z Mszy Świętej transmitowanej prze radio lub telewizje. Ks. biskup Piotr Libera udzielił dyspensy od uczestnictwa w Mszy Świętej w kościele. Jeśli ktoś chce skorzystać z sakramentów (spowiedź, Komunia, namaszczenie chorych) w domu z racji choroby to proszę zgłosić telefonicznie, nr tel. 605-684-622. Rekolekcji wielkopostnych nie będzie w tym roku w naszej świątyni, podobnie jak w innych parafiach. Jest jednak wiele możliwości, by skorzystać z nauk rekolekcyjnych. 25 – 26 i 27 marca br., w TVP3 prowadzi rekolekcje znany dominikanin o. prof. Jacek Salij. O godz. 20.00 (od poniedziałku do piątku) na antenie TVP3 jest transmitowana Msza Święta z Jasnej Góry i zaraz po tej Eucharystii w najbliższą środę, czwartek i piątek (godz. 20.40) będą nauki rekolekcyjne o. J. Salija.
- Przypominam, że w naszym kościele w każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 16.30 jest nabożeństwo Drogi krzyżowej, a w niedziele, po Eucharystii o godz.10.45, rozpamiętujemy mękę Pana Jezusa podczas Gorzkich żali. Wszystkich zachęcam do licznego udziału (przez Radio Maryja jest transmisja Gorzkich żali z Warszawy w niedziele o godz. 18.00) w tych wielkopostnych nabożeństwach. Drogę krzyżową można też odprawiać prywatnie w domu.
- We wtorek, 24 marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wybór daty nawiązuje do dnia, w którym Niemcy w 1944 roku w Markowej zamordowali rodzinę Ulmów: Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci, wraz z ukrywającymi się u nich Żydami. Dzień ten ustanowiono w 2018 roku, aby upamiętnić Polaków – bohaterów, którzy w akcie heroicznej odwagi, męstwa, współczucia i solidarności, wierni najwyższym wartościom etycznym i nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia ratowali swoich żydowskich bliźnich od zagłady.
- W najbliższą środę, 25 marca, będziemy przeżywać uroczystość Zwiastowania Pańskiego. W tę uroczystość celebrujemy początek naszego odkupienia. Msza Święta tego dnia w naszym kościele będzie sprawowana o godz. 16.00.
- Uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest zarazem Dniem Świętości Życia i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W tym dniu osoby, które pragną podjąć się zadania modlitwy w intencji zagrożonego życia dziecka poczętego, będą mogły rozpocząć swoją dziewięciomiesięczną nowennę.
- W czwartek, 26 marca, przypada w Kościele polskim Dzień modlitw za więźniów z okazji wspomnienia Świętego Dobrego Łotra. Jego kult rozpowszechnili franciszkanie, którzy przedstawiali go jako patrona skazanych na śmierć. Patronuje on również więźniom, kapelanom więziennym, przewoźnikom, proszącym o dobrą śmierć, pokutującym i nawróconym grzesznikom, a także skruszonym złodziejom.