PIĄTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 26 marca 2023 roku

1. Od dzisiejszej, piątej niedzieli Wielkiego Postu zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty, skorzystania z łaski przebaczenia, którą miłosierny Bóg pragnie nas obdarzyć. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Od dziś w kościele zasłaniamy wszystkie krzyże. Skupimy się na rozważaniu męki Pańskiej, stąd jeszcze większa zachęta do udziału w nabożeństwach drogi krzyżowej ( piątek godz. 16.30) i gorzkich żali (niedziela po sumie). Apel ten kieruję zwłaszcza do tych, którzy jeszcze w tym roku nie uczestniczyli w tych pięknych pasyjnych nabożeństwach.
  2. W tym tygodniu przypada pierwsza sobota miesiąca.
  3. Przyszła niedziela, 2 kwietnia, będzie już Niedzielą Palmową, czyli Męki Pańskiej. Jej liturgia wprowadzi nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu, a następujące po niej dni Wielkiego Tygodnia umożliwiają nam głębokie przeżywanie tajemnicy męki i zmartwychwstania Chrystusa Pana. Podczas każdej Eucharystii pobłogosławimy palmy, które będą przypominały palmy jerozolimskie, słane pod stopy wjeżdżającego do Świętego Miasta Chrystusa – Mesjasza. Przed sumą będziemy uczestniczyli w procesji z palmami wokół świątyni. Na tę Mszę Świętą zapraszam szczególnie dzieci.
  4. Kończymy dziś Misje święte, którym przewodniczył o. Mirosław Kopczewski, franciszkanin z Niepokalanowa. Ojciec Mirosław wykonuje wiele prac duszpasterskich w Niepokalanowie oraz głosi rekolekcje i misje parafialne. Przez 19 lat Ojciec pracował jako misjonarz w Rosji i na terenie Białorusi.  Bardzo serdecznie dziękuję O. Mirosławowi za piękne nauki misyjne, za sprawowane Msze Święte i nabożeństwa, którym przewodniczył. Na zbliżające się święta wielkanocne  życzę Ojcu wielu łask Bożych, w życiu osobistym i pracy misyjnej, od Zmartwychwstałego Jezusa. Maryja – Matka kapłanów – nich wyprasza, u swego Syna – Jezusa, zdrowie i zapał misyjny. Dziękuję spowiednikom, szczególnie ks. kan. Józefowi Kacperskiemu za posługę w konfesjonale, dziękuję służbie liturgicznej, pracownikom kościelnym P. organiście i P. kościelnemu, Paniom posługującym na plebanii i wszystkim osobom, które pomagały w dobrym przeżywaniu tych Misji świętych.
  5. Panu Bogdanowi Szcześniewskiemu dziękuję bardzo serdecznie za odnowienie krzyża misyjnego i ustawienia go przed kościołem, w miniony piątek. Państwu Danucie i Henrykowi Królom dziękuję za oczyszczenie krzewów przy alejce od plebanii w kierunku kościoła.
  6. Pragnę gorąco podziękować wszystkim, parafianom i gościom, za ofiary złożone na kwiaty do Grobu Pańskiego. Słowa szczególnej wdzięczności kieruję do osób, które zbierały te ofiary.
  7. Zachęcam do nabycia prasy katolickiej