IV NIEDZIELA W CIĄGU ROKU – 28 stycznia 2024

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. To ostatnia niedziela stycznia, w którą przypada Światowy Dzień Trędowatych. Jest to okazja, by pomodlić się za cierpiących na tę straszliwą chorobę, za tych wszystkich, którzy im spieszą z pomocą, a także za wszystkich chorych, opuszczonych i wykluczonych.
  2. W tym tygodniu przypadają czwartek przed pierwszym piątkiem, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek podczas wieczornego nabożeństwa otoczymy modlitwą tych, którzy opuścili wszystko, by pójść za głosem Pana, oraz tych, którzy ten głos słyszą, aby nie bali się za nim podążać.
  3. W piątek, 2 lutego, będziemy przeżywali święto Ofiarowania Pańskiego, które w polskiej tradycji nazywane jest świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Msze Święte w naszym kościele będą sprawowane o godz. 10.00 i 17.00. Na początku każdej Mszy będzie miała miejsce ceremonia poświęcenia świec, zatem przynieśmy ze sobą świece-gromnice. Niech one staną się znakiem obecności Chrystusa – Światłości świata; zapalajmy je, jak mówi stara polska tradycja, w chwilach trwogi i zagrożenia, aby o tej obecności i opatrzności Bożej sobie nieustannie przypominać. Pół godziny przed wieczorną Mszą Świętą, z racji pierwszego piątku miesiąca, okazja do spowiedzi świętej. Msza Święta w pierwszy piątek o godz. 17.00. Po Eucharystii będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja. Kandydatom do bierzmowania przypominam, że powinni odprawić 9 pierwszych piątków miesiąca.
  4. W tym dniu obchodzimy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Otoczmy więc naszą modlitwą wszystkich, którzy przez składane śluby zakonne czy inne zobowiązania pragną całkowicie ofiarować swoje życie Bogu, żyjąc według rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Składane w to święto ofiary przeznaczone zostaną na wspomożenie kontemplacyjnych wspólnot zakonnych w naszej ojczyźnie.
  5. W sobotę, 3 lutego, przypada liturgiczne wspomnienie Świętego Błażeja, którego czcimy jako orędownika w chorobach gardła. To również pierwsza sobota miesiąca, zatem przed Mszą wieczorną wspólnie odmówimy modlitwę różańcową.
  6. Ofiary, które składamy dzisiaj na tacę są przeznaczone na rozbudowę Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku. Takie jest rozporządzenie, prośba ks. Biskupa Płockiego, Szymona Stułkowskiego. Bardzo serdecznie dziękuję za materialne wsparcie tego pięknego dzieła.
  7. Zachęcam do nabycia prasy katolickiej.
  8. Posumowanie kolędy. W ubiegłym tygodniu zakończyłem wizytę duszpasterską w naszej parafii. Dzisiaj chciałbym krótko podsumować tę bardzo ważną – moim zdaniem – pracę duszpasterską kapłana. Dziękuję przede wszystkim za wspólną modlitwę w każdej rodzinie i rozmowę z domownikami.   Wszystkim rodzinom, które przyjmowały mnie z wizytą duszpasterską dziękuję za gościnność i okazywaną mi serdeczność. Bardzo gorąco dziękuję tym mieszkańcom z poszczególnych miejscowości, którzy ofiarowali swój czas, by przyjechać po księdza i po zakończeniu kolędy odwieźć  do plebanii. Słowa szczególnej wdzięczności kieruję do rodzin, które częstowały posiłkiem, herbatą, kawą. Prawie wszystkie rodziny złożyły ofiarę materialną na kolędę i na zakup ławek do świątyni.  Za każdy, nawet najmniejszy grosz składam serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy swoją ofiarnością wykazują troskę  o piękno naszego materialnego kościoła. Cieszy bardzo fakt, że sporo rodzin (około30% parafian) uczestniczy  regularnie w każdą niedzielę w Eucharystii i wiele z tych osób przyjmuje komunię świętą. Jest też grupa osób, którzy przychodzą do kościoła rzadziej, ale mimo różnych trudności (być może i lenistwa) cenią niedzielną Mszę Świętą. Prośba do nich, by dołożyli starań, aby było jeszcze lepiej. Są i tacy, którzy w kościele bywają na Boże Narodzenie, Wielkanoc, Boże Ciało. Są czasami na  uroczystościach ślubnych, pogrzebowych. Wreszcie jest grupa osób (30-40), którzy w kościele pojawiają się ale  nie korzystają z  sakramentów świętych od wielu lat. Są to sąsiedzi niektórych z was, a nawet bliscy krewni. Otoczmy ich szczególną troską modlitewną, a może po raz kolejny przeprowadźmy z nimi serdeczną, życzliwą rozmowę na temat ich postawy wobec Boga i Kościoła. Są to przecież osoby, które deklarują, że  są wierzący.  Do spraw negatywnych należy zaliczyć nadużywanie alkoholu w niektórych rodzinach. Dotyczy to częściej osób samotnych.  Dość smutną sprawą są nieporozumienia rodzinne i sąsiedzkie. Coraz częstszym zjawiskiem jest  wspólne zamieszkiwanie, głownie młodych, przed zawarciem sakramentalnego związku małżeńskiego. Niektórzy starają się uporządkować swoje sprawy dotyczące życia sakramentalnego. To bardzo pocieszające. Nie zawsze rodzice zajmują właściwą postawę wobec dzieci, które lekceważą Boże przykazania. Warto przypomnieć, że przed Bogiem będziemy kiedyś odpowiadać każdy za siebie ale i w jakimś stopniu za innych (ks. za parafian, rodzice za dzieci). Wszystkich, a szczególnie tych, którzy przeżywają różne kłopoty i trudności, głównie związane z chorobą i cierpieniem, polećmy Jezusowi i Jego oraz naszej Matce – Maryi.
  9. Jubilatom i solenizantom składam najserdeczniejsze życzenia.