NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ – 24 marca 2024

1. Przesłanie Niedzieli Palmowej, czyli niedzieli Męki Pańskiej, można streścić w dwóch słowach: hosanna i ukrzyżuj Go! Ukazują one postawę ludzi wobec Chrystusa. Najpierw oddają Mu hołd, a potem pragną Jego śmierci. Rozpoczynając Wielki Tydzień, starajmy się nie pozostawać obojętni na wydarzenia, które będziemy na nowo przeżywali i uobecniali w liturgii. Dzisiaj, w Niedzielę Palmową będzie poświęcenie palm podczas każdej Mszy Świętej: godz. 9.00 – 10.45 – 16.00 .
  2. W Wielki Czwartek w naszej, płockiej, katedrze biskup ordynariusz wraz z kapłanami podczas uroczystej Mszy Świętej o godz. 10.00 dokonuje poświęcenia oleju krzyżma do sprawowania sakramentów świętych: chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich i oleju chorych do namaszczenia chorych.
  3. Od czwartkowego wieczoru rozpoczyna się obchód Triduum Paschalnego. Msza Wieczerzy Pańskiej – pamiątka Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa – o godz.17. 00. Po Eucharystii będzie przeniesienie Pana Jezusa do Ołtarza Wystawienia czyli „Ciemnicy”. W Wielki Czwartek zapraszam wszystkich parafian i gości do uczestnictwa w Eucharystii, ale szczególnie zapraszam dzieci kl. III i IV wraz z rodzicami.
  4. W Wielki Piątek – w dzień męki i śmierci Zbawiciela na krzyżu – o godz.17.00 będzie sprawowana liturgia Męki Pańskiej z uczczeniem krzyża i Komunią św. Po jej zakończeniu, zgodnie ze staropolską tradycją, będziemy czuwać przy Grobie Pańskim do godz. 20.00. W tym dniu nie sprawuje się Mszy Świętej.
  5. W Wielką Sobotę będzie błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny, według następującego porządku: 10.00 – 11.00 – 12.00 – 13.00- 14.00 i 18.30, po Liturgii Wielkiej Soboty.
  6. W Wielką Sobotę mieszkańcy poszczególnych miejscowości będą trwali na adoracji przy Grobie Pańskim. Kolejność poszczególnych miejscowości jest na stronie internetowej parafii i w kruchcie kościoła. Będzie też możliwość korzystania z sakramentu pokuty. Spowiedź będzie w sobotę przed i po błogosławieństwie pokarmów w w/w godzinach.
  7. Uroczystości Wigilii Paschalnej rozpoczną się o godz. 17.00 od poświęcenia ognia i zapalenia świecy paschalnej przed kościołem. Podczas liturgii odnowione zostaną przyrzeczenia chrzcielne i z radością ogłosimy zmartwychwstanie Pana Jezusa. Liturgię  dopełni w niedzielny poranek o godz. 7.00 (według nowego czasu, będzie zmiana czasu) Msza Święta rezurekcyjna z procesją wokół kościoła. Zapraszam asystę procesyjną na rezurekcję. Podobnie jak w latach ubiegłych zapraszam strażaków, wszystkie jednostki – Kępa, Milewo, Słoszewo Kolonia i Smardzewo, do trwania na adoracji przy Grobie Pańskim. W Wielką Sobotę, w ciągu dnia, będzie adorować przy Grobie Pańskim Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza OSP Smardzewo. Kolejne Msze Święte w  Niedzielę wielkanocną będą sprawowane o godz. 10.45 i 16.00. Triduum Paschalne trwa do niedzielnego wieczoru. W poniedziałek wielkanocny porządek Mszy Świętych jak w każdą niedzielę: godz. 9.00 – 10.45 – 16.00.
  8. Od Wielkiego Piątku rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Będziemy modlić się o godz. 20.00 (piątek i sobota), w pozostałe dni przed Mszą Świętą wieczorową.
  9. We wtorek, 2 kwietnia mija kolejna rocznica śmierci (19) św. Jana Pawła II. Zgłębiajmy nauczanie naszego Wielkiego Rodaka, brońmy też Jego dobrego imienia.
  10. Bardzo serdecznie dziękuję rodzinom, które w ostatnim czasie złożyły ofiary na kwiaty do Grobu Pana Jezusa.
  11. Państwu Bernardzie i Wiesławowi Gierkowskim dziękuję za posadzenie kwiatów przed kościołem. Państwu Danucie i Henrykowi Królom dziękuję za posadzenie kwiatów przy pomnikach za kościołem i oczyszczenie krzewów przy alejce od plebanii do kościoła.
  12. Niech Chrystus, nasz Zbawiciel, błogosławi solenizantom i jubilatom Wielkiego Tygodnia.